Te archeologiczne kopalnie są dowodem na to, że włócznie zostały celowo utwardzone ogniem, co umożliwiło wczesnym ludziom zmodyfikowanie taktyki łowieckiej i użycie włóczni jako pchającej, a nie rzucającej się broni. Naukowcy odkryli również dowody środowiskowe wskazujące na to, że wcześni ludzie mogli czekać w pobliskiej roślinności, co zapewniło im wystarczającą ilość schronienia, aby zasadzić swoją ofiarę.

Wędzarnie ogrodowe – dowody na ekstensywną obróbkę cieplną

Wczesne dowody na ekstensywną obróbkę cieplną betonu srebrzystego w Howiesons Poort w Klipdrift Shelter (warstwa PBD, 65 ka), Republika Południowej Afryki. Wędzarnie ogrodowe.

Najnowsze dowody pochodzące sprzed około 164 000 lat wskazują, że wcześni ludzie żyjący w RPA w średniowieczu kamienia używali ognia jako narzędzia inżynieryjnego do zmiany właściwości mechanicznych materiałów, z których wytwarzali narzędzia i poprawiali swoje życie. Naukowcy znaleźli dowody sugerujące, że wcześni ludzie zastosowali metodę obróbki cieplnej drobnoziarnistej, miejscowej skały zwanej betonem jedwabnym. Po obróbce, podgrzane skały zostały zmodyfikowane i odpuszczone w kształcie półksiężyca lub łopatek strzałek.

Dowody sugerują, że wcześni ludzie prawdopodobnie używali zmodyfikowanych narzędzi do polowania lub rozbioru mięsa zabitych zwierząt. Naukowcy postulują, że mógł to być pierwszy raz, kiedy łuk i strzała zostały wykorzystane do polowań, co miało znaczący wpływ na to, jak wcześni ludzie mogli żyć, polować i istnieć jako grupy społeczne.

Palenisko do wędzarni na wymiar robione

Wędzarnie ogrodowe a sztuka i użytek obrzędowy

W twórczości artystycznej wykorzystano także ogień. Naukowcy odkryli kilka małych, od 1 do 10 cali posągów w Europie, zwanych figurami Wenus. Rzeźby te pochodzą z okresu paleolitu i przedstawiają nagie, przeklęte kobiety. Niektóre z nich powstały z kamienia i kości słoniowej, inne z gliny, a następnie wypalono. To jedne z najwcześniejszych przykładów ceramiki.Powszechnie stosowano też ogień do tworzenia ceramiki.

Chociaż wcześniej uważano, że nadejście garncarstwa rozpoczęło się około 10.000 lat temu w rolnictwie, naukowcy w Chinach odkryli fragmenty garncarstwa w jaskini Xianrendong, które miały około 20.000 lat. Jednak to właśnie w epoce neolitu, która rozpoczęła się około 10.000 lat temu, tworzenie i używanie ceramiki stało się o wiele bardziej rozpowszechnione. Przedmioty te były często rzeźbione i malowane prostymi linearnymi wzorami i geometrycznymi kształtami.

Ogień był ważnym czynnikiem rozwoju społeczeństw wczesnych hominidów. Jednym z następstw pożaru było rozwarstwienie społeczne. Ci, którzy potrafili ugasić ogień, mieli więcej władzy niż ci, którzy nie mogli i mieli wyższą pozycję w społeczeństwie. Obecność ognia doprowadziła również do wydłużenia „dnia” i pozwoliła na zwiększenie aktywności w nocy, co wcześniej nie było możliwe. Dowody z dużych palenisk wskazują, że większość tej nocnej aktywności spędzano wokół ognia, przyczyniając się do interakcji społecznych między ludźmi.